Σπουδαία νίκη του Φιλίππου στον Πολύγυρο

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε την Κυριακή ο Φίλιππος. Επικράτησε με 66-69 του Πολυγύρου και πήρε το πολύτιμο δίποντο που του επιτρέπει να ελπίζει ότι θα πετύχει την παραμονή στην κατηγορία.

Ο Φίλιππος έκανε εκπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 20-14 στο 10' και 31-26 στο 20' στην επανάληψη ήταν πιο συγκεντρωμένη και στο 26' πέρασε μπροστά με 38-42.

Στο 35' οι γηπεδούχοι μέιωσαν σε 54-58 αλλά οι πάικτες του Γκίμα κράτησαν το προβάδισμα και πήραν την νίκη με 66-69. Επόμενο παιχνίδι στο Δ.Α.Κ "Δημήτριος Βικέλας" με τον ομάδα του Πευκοχωρίου.

Πρώτοι σκόρερ για τον Φίλιππο ο Κοθράς με 20 πόντους και ο Σιόλογκας με 12.

Διαιτητές : Ελευθεριάδης και Ξέρας

Δεκάλεπτα : 20-14, 31-26, 44-55, 66-69

ΑΟ Πολύγυρου (Καραπιπερίδης): Ζαγορίτης, Πιπιλιάρης 11 (1), Πετρίδης 11(1), Παπασαραφιανός 3 (1), Βούλγαρης, Χρηστίδης, Νησιώτης 15, Μούκαρης 12 (1), Μίκιτς 14 (1).

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας - Μπλατσιώτης): Τσιμίδης, Τσεσμετζίδης, Βάλλιος 10(3), Παπαδόπουλος 8, Κοθράς 20(1), Σιόλογκας 12, Θεοδωρίδης 8, Σταυριανίδης 11(2), Τόκας Αλεξ.