Logo

Πήγε για την ανατροπή ο Φίλιππος αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στο Αγρίνιο

Την ήττα με 70-80 γνώρισε από το Αγρίνιο ο Φίλιππος. Οι "ερυθρόλευκοι" ήταν στο μεγαλύτερο μέρος του ματς πίσω στο σκορ με πολύ μεγάλη διαφορά στο σκορ. Μετά το 25' προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή, πλησίασαν μέχρι τους έξι πόντους διαφορά, αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν την υπέρβαση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Φίλιππος δεν μπήκε καθόλου στο ματς. Είχε πολλές αδυναμίες στην άμυνα και ήταν άστοχος στην επίθεση. Δέχθηκε ένα 0-6 στο ξεκίνημα και αντί να ανακάμψει, είδε την αντίπαλη ομάδα να παίζει ψύχραιμα και να ξεφεύγει στο σκορ. Το Αγρίνιο προηγήθηκε με 7-16 στο 6', 9-21 στο 7' και έκλεισε το ημίχρονο 13-30.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Φίλιππος δεν βρήκε λύσεις για να ανακάμψει. Το Αγρίνιο προηγήθηκε με 19-37' και συντήρησε σε όλο το δεκάλεπτο αυτή την διαφορά. Προς το τέλος του δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι πέταξαν στα...σκουπίδια επτά επιθέσεις στην σειρά αλλά ο Φίλιππος δεν έβαλε ούτε πόντο και η ευκαιρία πέρασε ανεκμετάλλευτη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, μέχρι το 25', το Αγρίνιο είχε τον έλεγχο και προηγήθηκε με 38-61. Στο τελευταίο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, ο Φίλιππος κράτησε στο μηδέν τον αντίπαλο και πλησίασε στο 30' στο 51-61.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φίλιππος πάλεψε για την ανατροπή. Με τρίποντο του Κοθρά και γκολ φάουλ του Σιόλιογκα οι Βεροιώτες μείωσαν 61-67 στο 34' και παρέμειναν στους 6-7 πόντους μέχρι το τέλος αλλά το Αγρίνιο άντεξε και έφυγε από την Βέροια με τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 13-30, 31-49, 51-61, 70-80

Διαιτητές : Σιμητόπουλος και Φουτζήλας

Φίλιππος (Γκίμας - Μπλατσιώτης): Τσεσμετζίδης, Βάλλιος 6(2), Παπαδόπουλος 12, Κοθράς 12(2), Σιόλογκας 26, Θεοδωρίδης 8, Σταυριανίδης 3

Αγρίνιο (Μηριούνης): Τασόπουλος 7, Μπερερής 15(3), Τάσος 14, Πουρνάρας, Μπαρούχας 7(2), Σταμούλης, Γκρέκας 6, Μήτσου 6, Γκόβας 18(3), Μακρής 7(2).

{jlex}flickr:72157680971162606{/jlex}

Copyright © 2007 - 2023 - Πληροφοριοδότης Όλα τα δικαιώματα διατηρούνται - Ανάπτυξη LEONweb