Logo

Έχασε στην Ξάνθη ο Φίλιππος

Την ήττα με 75-62 γνώρισε στην Ξάνθη ο Φίλιππος. Η Βεροιώτικη ομάδα, βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά το δεύτερο δεκάλεπτο και έχασε την επαφή με τον αντίπαλο στην τρίτη περίοδο και δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι από την αναμέτρηση.

Το παιχνίδι στην αρχή ήταν ισορροπημένο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 21-16 στο 8’ και το δεκάλεπτο έκλεισε με 23-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ασπίδα πήρε τον έλεγχο. Προηγήθηκε με 29-22 στο 23’, 39-30 στο 28’ και 42-30 στο 29’.

Στο δεύτερο μέρος, στην τρίτη περίοδο, ο Φίλιππος, χωρίς λύσεις στην επίθεση, έχασε την επαφή με το σκορ. Αν και μέχρι το 26’ κράτησε την διαφορά στα επίπεδα του ημιχρόνου (48-37) στο τελευταίο τρίλεπτο είδε την ομάδα της Ξάνθης να φτάνει την διαφορά στους 20 πόντους και να αποκτά στο τέλος της τρίτης περιόδου μια διαφορά ασφαλείας στο σκορ (64-44).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, η Ασπίδα συντήρησε την διαφορά στο σκορ και έφτασε άνετα στη νίκη με 75-62.

Διαιτητές: Ξέρας, Καρακώστας

Δεκάλεπτα: 23-19, 42-32, 64-44, 75-62.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Καρανικολίδης 3 (1), Παπαδάκης 8 (1), Γρούδος 6, Τσιώγκας 3 (1), Στεφανίδης 14 (4), Καραμπίνης 1, Τσιαβές 11 (1), Αρβανιτάκης, Ασημάκης 14 (3), Παπαθανασίου, Μανδαλάκης 14 (1), Πετς 1.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Τσιμίδης 3, Βάλλιος 11 (3), Παπαδόπουλος 10, Κοθράς 22, Σιόλογκας 3, Θεοδωρίδης 4, Σταυριανίδης 9 (1).

Copyright © 2007 - 2023 - Πληροφοριοδότης Όλα τα δικαιώματα διατηρούνται - Ανάπτυξη LEONweb