Έχασε από την Καστοριά ο Φίλιππος

Εντός έδρας ήττα από την πρωτοπόρο Καστοριά γνώρισε στο Μακροχώρι ο Φίλιππος. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά συνέχεια, με διαφορά στο σκορ και έφτασαν στο 63-80. Ο Φίλιππος έχασε την επαφή με το σκορ στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο, προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς αλλά πριν γίνει απειλητικός, η Καστοριά αντέδρασε και προστάτεψε την διαφορά στο σκορ που έχτισε.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν  τον έλεγχο από την αρχή του ματς και στο 8' προηγήθηκαν με 17-22. Ο Φίλιππος δεν κατάφερε να βρει λύσεις και η Καστοριά ανέβασε την διαφορά και έκλεισε το δεκάλεπτο με 19-28. Η ανάκαμψη δεν ήρθε για τον Φίλιππο στο δεύτερο δεκάλεπτο και η διαφορά αυξήθηκε περισσότερο. Η Καστοριά προηγήθηκε με 19-34 στο 12', 26-42 στο 16' και 33-51 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος ο Φίλιππος αντέδρασε, βρήκε λύσεις στην επίθεση, φρέναρε την Καστοριά και μείωσε στο σκορ. Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα μείωσαν σε 49-59 στο 28' και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο 51-61. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Καστοριά μπήκε αποφασισμένη την επιστροφή του Φιλίππου στο ματς και πέρασε με 54-68 στο 33' και 57-72 στο 35'. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του ματς ο Φίλιππος δεν κατόρθωσε να ανακάμψει και το ματς έληξε με 63-80.

Δεκάλεπτα: 19-28, 33-51 (ημ), 51-61, 63-80

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας - Μπλατσιώτης): Κοθράς 24(2), Σιόλογκας 9(1), Παπαδόπουλος 13, Θεοδωρίδης , Βάλλιος 6(2), Σταυριανίδης 3(1) , Γεωργιάδης 7, Τσιμίδης 1.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Σούλιος): Κυριακόπουλος 17(1), Μπέγος, Πατενίδης 5, Απιδόπουλος , Ελευθεριάδης 13(2), Χότζα, Τερσενίδης 3(1), Τασιούδης 12, Τεπετίδης 8(2), Αντωνιάδης 8(2), Μπένας 5, Τσότσος 6.