Η Ασπίδα Ξάνθης "άρπαξε" τη νίκη από τα χέρια του Φιλίππου

Με 63-65 έχασε η ανδρική ομάδα μπάσκετ του Φιλίππου Βέροιας η οποία αντιμετώπισε στο Δ.Α.Κ "Δημήτριος Βικέλας" την ΑΣΠΙΔΑ Ξάνθης σε ένα δυνατό παιχνίδι. Ο Φίλιππος αν και είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού δεν κατάφερε στο τέλος να πάρει την πολύτιμη νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Φίλιππος μπήκε καλύτερα στο ματς και με την Ασπίδα μουδιασμένη βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 20-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως η ομάδα της Ξάνθης δέχθηκε μόλις 6 πόντους και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ και να προηγηθεί στο ημίχρονο με 26-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο η άμυνα της Ασπίδας δεν λειτούργησε, ο Φίλιππος το εκμεταλλεύτηκε, πέρασε μπροστά και έκλεισε το δεκάλεπτομε 55-46.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες της Ξάνθης με όπλο και πάλι την άμυνα άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά. Μάλιστα λίγο πριν το τέλος κατάφεραν να περάσουν και πάλι μπροστά, φτάνοντας στη μεγάλη νίκη με σκορ 63-65.

Διαιτητές : Παργιανόπουλος και Τσουμαχίδης

Δεκάλεπτα : 20-13, 26-33, 55-46, 63-65

Φίλιππος (Γκίμας - Μπλατσιώτης) : Paros 6, Τσούκας 23(3), Βάλλιος 10(3), Παπαδόπουλος Νίκος , Γεωργιάδης 2, Σιόλογκας 13, Θεοδωρίδης 8, Σταυριανίδης 1, Παπαδόπουλος Νικος του Σάββα.

Ασπίδα Ξάνθης (Ιωαννίδης): Μασμανίδης , Παπαδάκης 2, Γρούδος , Στεφανίδης 5(1), Καραμπίνης, Τσιαβές 8(1), Κουτσογιάννης 19, Ασημάκης 16(2), Παπαθανασίου 4, Μανδαλάκης 6(2), Πετς 4(1)