Με πολύ άγχος κέρδισε στην παράταση τον Πιερικό ο Φίλιππος (φωτογραφίες)

Δια πυρός και σιδήρου έφτασε στην πρώτη του νίκη ο Φίλιππος. Ύστερα από ένα ματς θρίλερ κέρδισε στην παράταση τον Πιερικό με 77-76.

Στο πρώτο μέρος ο Φίλιππος είχε τον απόλυτο έλεγχο. Προηγήθηκε με εύστοχα περιφερειακά σουτ 11-3 στο 2' και 23-12 στο 9'. Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα διατήρησαν το πάνω χέρι, και ξέφυγαν με 34-22 στο 16' και 40-29 στο 20'.

Στο δεύτερο μέρος όμως τα πράγματα άλλαξαν. Ο Φίλιππος έπαθε ένα 7λεπτο επιθετικό μπλακ άουτ και έδωσε την ευκαιρία στον Πιερικό να κάνει ένα σερί 0-14 και να περάσει με 40-43. Εκεί οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις, σταμάτησαν το ξέσπασμα του αντιπάλου και πήραν ξανά το προβάδισμα στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου με 47-45.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς ήταν ντέρμπι. Πότε η μία ομάδα και πότε η άλλη είχαν το προβάδισμα και το ματς έγινε στα τελευταία λεπτά θρίλερ. Ο Φίλιππος προηγήθηκε με 59-58 στο 39 και προσπάθησε να κρατήσει το πάνω χέρι. Ο Πιερικός με τρίποντο πέρασε 59-61 αλλά ο Φίλιππος με δυο εύστοχες βολές ισοφάρισε. 50 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε οι φιλοξενούμενοι έκαναν λάθος στην επίθεση και ο Φίλιππος είχε 2 άστοχα σουτ στην εκπνοή. Έτσι το ματς έμεινε στο 61-61 και πήγε στην παράταση.

Στην παράταση το ματς παρέμεινε ντέρμπι. Ο Φίλιππος προηγήθηκε με 64-62 αλλά ο Πιερικός με πολλά κερδισμένα επιθετικά ριμπάουντ και καλές άμυνες πέρασε με 64-67. Με τρίποντο του Πάρος στην εκπνοή ο Φίλιππος ισοφάρισε και έστειλε το ματς σε νέα παράταση.

Στην δεύτερη παράταση, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν με 67-70 αλλά ο Φίλιππος με ένα γρήγορο 6-0 πήρε ξανά κεφέλι στο σκορ με 73-70 1,17 πριν το τέλος. Ο Πιερικός με μια βολή πλησίασε σε 73-71 και ο Φίλιππος έκανε λάθος 50 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Λάθος έκανε και ο Πιερικός και ο Φίλιππος με λέι απ πέρασε με 75-71 στα 17 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Στην τελευταία του επίθεση ο Πιερικός κέρδισε τρεις βολές 10 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε σε μια φάση που φάνηκε καθαρή τάπα. Οι φιλοξενούμενοι με μόνο μια εύστοχη βολή μείωσαν σε 75-73 και ο Φίλιππος με δύο εύστοχες βολές έγραψε το ιθ-73. Το ματς ολοκληρώθηκε με εύστοχο τρίποντο του Πιερικού που διαμόρφωσε το τελικό 77-76.

Δεκάλεπτα: 25-14, 40-29, 47-45, 61-61 (κ.α.) 67-67, 77-76.

Φίλιππος (Γκίμας - Μπλατσιώτης) : Paros 6(2), Τσιμίδης, Βάλλιος 7(1), Παπαδόπουλος Νίκος 4, Γεωργιάδης 8, Κοθράς 13(2), Σιόλογκας 29(2), Θεοδωρίδης 4, Σταυριανίδης 6(2), Μόρας, Παπαδόπουλος Νικος του Σάββα.

Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Πολυχρόνης ,Ταβαντζής, Γκοντόπουλος 14(1), Καλτσουνάς, Γκογκίδης 15(2), Καραγκιολίδης 22(2), Χανέλλι, Τοπούζης 8, Κωνσταντινίδης 4, Τσιρογιάννης 13(1), Τσιλιγγαρίδης,Παπαμιχαήλ.