Κέρδισε στο Παγκράτι ο Φίλιππος - Καρδιοχτύπησε στο τέλος

Εκτός έδρας νίκη σημείωσε στο Παγκράτι ο Φίλιππος. Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα μπήκαν από την αρχή αποφασισμένοι για τη νίκη και επικράτησαν με 72-76

Αγωνιστικά ο Φίλιππος ήταν καλύτερος σε όλο το ματς. Πήρε από το πρώτο δεκάλεπτο τον έλεγχο, περιόρισε τα ατού του Παγκρατίου και με πολλές λύσεις στην επίθεση προηγήθηκε με 15-21 στο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασαν την διαφορά στους δέκα πόντους.

Στο δεύτερο μέρος το Παγκράτι προσπάθησε επιστρέψει στο ματς αλλά ο Φίλιππος με καλή κυρίως άμυνα δεν άφησε τον αντίπαλο να μειώσει. Οι Βεροιώτες διατήρησαν τον έλεγχο και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Το Παγκράτι προσπάθησε να μπει στο ματς στα τελευταία λεπτά και μείωσε 63-69 στο 38' και 67-69 στο 39'. Ο Φίλιππος έμεινε ψύχραιμος και προηγήθημε με 69-72 στα 17 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο (71-72) στα 13 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε αλλά ο Φίλιππος ήταν ψύχραιμος και έγραψε το 71-74 και έφτασε στο 72-76.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 30-40, 45-55, 72-76

Διαιτητές: Διαμαντής - Μάλαμας - Μάκρης

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Κυριακόπουλος 5, Παναγιωταράς, Παπαδιονυσίου 12 (2), Φακοπουλίδης 2, Μοτσενίγος 11, Αντωνάκης 7 (1), Κουτρούλιας 26 (15 ριμπ.), Σαχπατζίδης 2, Μήτσιαλος, Περσίδης 4, Δενδρινός 3.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Οικονομόπουλος 8 (2), Δεληγιώργης 12, Ότοβιτς 10, Ναούμης 24 (1), Κασαμπαλής 9, Σαμαράς 4 (1), Τριχόπουλος 9 (1)