Πλήρωσε την αστοχία του με Λιβαδειά ο Φίλιππος

Εντός έδρας ήττα με 62-66 γνώρισε την Βέροια ο Φίλιππος από την Λιβαδεια. Οι βεροιώτες είχαν τον έλεγχο σε μεγάλο μέρος του αγώνα αλλά στα κρίσιμα τελευταία λεπτά λύγισαν.

Αγωνιστικά ο Φίλιππος, σε ένα ματς που ήταν στα μέτρα του, πήρε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή και διατήρησε το προβάδισμα στο πρώτο μέρος. Ο Φίλιππος προηγήθηκε στο ημίχρονο 39-34 και ανέβασε την διαφορά ακόμη και στους οκτώ πόντους στο δεύτερο μέρος. Εκεί, στο τρίτο δεκάλεπτο, η αστοχία του στα περιφερειακά σουτ έδωσε την δυνατότητα στον αντίπαλο να ανακάμψει και με σερί 0-13 να πάρει το πάνω χέρι στο σκορ.

Στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φίλιππος ήταν άστοχος, κυνήγησε τον αντίπαλο στο σκορ και έμεινε κοντά ωστόσο την κρίσιμη στιγμή ήταν άστοχος. Δυο φορές οι παίκτες του (Τριχόπουλος, Σαμαράς) προσπάθησαν με τρίποντο να ισοφαρίσουν και να στείλουν το ματς στην παράταση (σκορ 62-65) αλλά ήταν άστοχοι. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ στο τέλος και με μια βολή έγραψαν το 62-66.

Δεκάλπετα: 18-16, 39-34, 52-54, 62-66

Διαιτητές: Δεσλής-Παγώνης-Πιτσίλκας Β.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ Β. (Γκίμας): Δεληγιώργης 11, Ότοβιτς 8, Ναούμης 10 (1), Κασαμπαλής 12 (16ρ.), Σαμαράς 6 (2), Τριχόπουλος 11 (2), Οικονομόπουλος 4.

ΛΙΒΑΔΕΙΑ (Λογοθέτης): Ντακούλιας 10 (2), Βουκαντίνοφ 10, Βούλγαρης 3 (1), Χάλαρης 3, Γκαγκαλούδης 15, Μαράντος, Μαχαίρας 13, Καλαμπάκας 4, Δημητριάδης.