Άγγιξε τη νίκη με Κύμη ο Φίλιππος

filippos panerithraikos

Μια ανάσα από μια μεγάλη νίκη έφτασε ο Φίλιππος αλλά δεν κατάφερε τελικά να κερδίσει στο Μακροχώρι την Κύμη. Στην παράταση, έχασε με 76-77. Στο ημίχρονο, πάντως, δεν φαινόταν τέτοια εξέλιξη, καθώς η Κύμη προηγούνταν με 30-42, αλλά δεν υπολόγισε στην ψυχή των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα, «ροκάνισε» με τον καιρό τη διαφορά και έφτασε στο σημείο να προσπεράσει με 71-69. Το 71-71 της κανονικής διάρκειας διαμόρφωσε ο Παπαντωνίου, με τον Φίλιππο να χάνει ουκ ολίγες ευκαιρίες για την νίκη, με δύο τρίποντα αρχικά και μία διείσδυση από τον Δεληγεώργη στην εκπνοή.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, κατάφερε επίσης να προηγηθεί με 76-75 στα 24" δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, αλλά ο Σιγκούνας είχε άλλη άποψη. Με επιθετικό του ριμπάουντ, ύστερα από αστοχία στην επίθεση των φιλοξενουμένων, έκανε το 76-77 και η τελευταία επίθεση ανήκε στην ομάδα της Βέροιας, ωστόσο ο Ότοβιτς αστόχησε.

Δεκάλεπτα: 15-18, 30-42, 50-59, 71-71, 76-77 (παρ.)

Διαιτητές: Τσούνας-Λόρτος-Τζήμα

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Τόζιος 15(2), Οικονομόπουλος, Τόκας, Μοτσιόπουλος, Δεληγιώργης 17, Ότοβιτς 12(1), Ναούμης 9, Κασαμπαλής 12, Σαμαράς 2, Τριχόπουλος 9(1), Πεχλιβάνος

Κύμη (Μπρατσιάκος): Τουτζιαράκης 16, Ψαθάς, Σέττος, Αράπης, Παπαντωνίου 6, Καρινιάουσκας 14, Κατράνας 9(3), Σιγκούνας 12(1), Γκιζόγιαννης 9, Κωνσταντακόπουλος 4, Σκουλούδης 5, Λόλας 2