Έχασε στη Θεσσαλονίκη από τον Ηρακλή ο Φίλιππος

filippos panerithraikos

Την ήττα με γνώρισε στην Θεσσαλονίκη από τον Ηρακλή ο Φίλιππος με 82-67. Οι Βεροιώτες έμειναν μέσα στο ματς στο πρώτο ημίχρονο κι έχασαν την επαφή με το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ηρακλής απλά συντήρησε την διαφορά στο σκορ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Φίλιππος μπήκε καλύτερα. Βρήκε τις λύσεις στην επίθεση, πήρε το πάνω χέρι στο σκορ ((8-12 στο 3') και παρά την αντίδραση του Ηρακλή (22-18 στο στο 8') βρήκε τρόπο και έκλεισε το δεκάλεπτο με 22-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Φίλιππος μπήκε ψυχωμένα και διατήρησε μέχρι το 37' το προβάδισμα (25-33 στο 14', 31-35 στο 16'). Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, ο Ηρακλής ανέκαμψε και πήρε το προβάδισμα με 39-36 στο 18' και 42-36 στο 20'.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ηρακλής ήταν καλύτερος. Έλεγξε τον ρυθμό και ξέφυγε δυο φορές στο σκορ. Στο 22' οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 47-39 αλλά ο Φίλιππος πλησίασε στο 23' σε 47-43 και στο 28' πέρασαν με 59-50.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ηρακλής διατήρησε τον έλεγχο, κράτησε την διαφορά ψηλά (70-57 στο 32', 77-64 στο 37') και έφτασε άνετα στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 22-25, 42-36, 64-54, 82-67

Διαιτητές: Β. Παγώνης-Πιτσίλκας Μ-Παπαγερίδης (Μήτσιου)

Ηρακλής (Αλεξανδρής): Σταματόγιαννης, Κοντόπουλος, Ταραμάς, Μουρατίδης 6 (1), Αποστολίδης Γ. 3, Χείλαρης 25 (5), Γκιουλέκας, Καραγκιολίδης 6 (2), Κοθράς 17 (2), Αποστολίδης Α. 4 (1), Μπένας 6, Δέσπος 15

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Τόζιος 13 (1), Οικονομόπουλος 2, Τόκας, Μοτσιόπουλος, Δεληγεώργης 8 (1), Ότοβιτς 11 (1), Ναούμης 18 (2), Κασαμπαλής 6, Σαμαράς, Τριχόπουλος 9, Πεχλιβάνος