Πάλεψε αλλά έχασε στο Περιστέρι ο Φίλιππος

filippos panerithraikos

Την ήττα με 75-54 γνώρισε στο Περιστέρι ο Φίλιππος. Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα παρέμεινε κοντά στους γηπεδούχους σε όλο το παιχνίδι, αλλά στα κρίσιμα τελευταία λεπτά δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση. Έχασε την επαφή με το σκορ και οδηγήθηκε στην ήττα.

Αγωνιστικά, το Περιστέρι πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης από το ξεκίνημα. Πήρε ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ και προς το τέλος του ημιχρόνου διαμόρφωση διψήφια τιμή στην διαφορά του σκορ.

Στο δεύτερο μέρος το Περιστέρι διατήρησε τον έλεγχο και το προβάδισμα στο σκορ. Προηγήθηκε με 50-42 στο 24' αλλά ο Φίλιππος δεν άφησε το ματς να του ξεφύγει και πλησίασε σε 51-46 στο 29'. Το ματς πήγε έτσι μέχρι το 35' (59-50) και στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι με περισσότερες επιλογές άνοιξαν την διαφορά ακόμη περισσότερο (61-54 στο 37') και έφτασαν στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 23-18, 47-36, 51-46, 75-54

Περιστέρι (Καραγιάννης): Παπαδιονυσίου 3 (1), Τσιότρας 7 (1), Πολυτάρχου 10 (3/8 δ., 1/6 τρ., 5 ασ.), Παπαντωνάκος 10 (2), Σκουλίδας 16 (2/4 δ., 3/6 τρ., 3 ασ.), Ψαρόπουλος 5 (1), Κατιάκος 10, Πέτρουλας, Γκίλχριστ 14 (11 ριμπ.)

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Τόζιος 7 (1), Οικονομόπουλος 2, Δεληγεώργης, Ότοβιτς 10 (1), Ναούμης 4, Κασαμπαλής 9, Σαμαράς, Τριχόπουλος 9 (2).