Κέρδισε και το Πευκοχώρι ο Φίλιππος

filippos panerithraikos

Άλλη μια σημαντική νίκη σημείωσε στο Μακροχώρι ο Φίλιππος. Επικράτησε με 71-64 του Πευκοχωρίου με κορυφαίους τους Κασαμπαλή, Ότοβιτς. Αγωνιστικά ο Φίλιππος είχε τον έλεγχο του ματς σε όλο το παιχνίδι. Μπορεί να ένιωθε σε όλο το ματς την ανάσα του αντιπάλου, ήταν ψύχραιμος, πήρε καθοριστικούς πόντους από Κασαμπαλή, Ναούμη και Ότοβιτς και "καθάρισε" το ματς στο τέλος.

Στο ξεκίνημα ο Φίλιππος μπήκε πολύ αποφασιστικά στο ματς, πήρε μια διαφορά επτά πόντων και λίγο πριν το δεκάλεπτο προηγήθηκε με 22-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Πευκοχώρι βελτίωσε την άμυνά του, ανάγκασε τον Φίλιππο να κάνει λάθη, ροκάνισε την διαφορά και πέρασε με 26-27 στο 16', προβάδισμα που διατήρησε μέχρι το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος ο Φίλιππος σιγά -σιγά βρήκε τις λύσεις στην επίθεση, ανέκαμψε και πήρε ξανά τον έλεγχο. Λίγο πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 47-41 και μπήκαν και πάλι στην θέση του οδηγού. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φίλιππος είχε τις λύσεις ανέβασε την διαφορά ακόμη και στους δέκα πόντους και έφτασε σε μια νίκη χωρίς πίεση στο φινάλε.

Δεκάλεπτα: 22-15, 31-32, 47-43, 71-64.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ.- Δεληγιαννίδης-Λόρτος.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας): Τόζιος 2, Οικονομόπουλος 3 (1), Δεληγιώργης 8 (2), Ότοβιτς 18 (4), Ναούμης 17 (1), Κασαμπαλής 20, Σαμαράς, Τριχόπουλος 3 (1).

ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ (Τολόπουλος): Αμπατζίδης, Μάρτζος 9 (1), Ονάσογλου 4, Αραπής, Νίκολιτς 7 (1), Θεοδωράκος 16 (4), Νησιώτης 9 (1), Ζώτος 5, Κιγμέτογλου, Συμεωνίδης 14.