Έχασε στην Πάτρα από τον Προμηθέα ο Φίλιππος

filippos panerithraikos

Ένα δεκάλεπτο κόντραρε τον αντίπαλο στην Πάτρα ο Φίλιππος. Από εκεί και μετά ο γηπεδούχος Προμηθέας με περισσότερες λύσεις δημιούργησε μια διαφορά δέκα πόντων την οποία συντήρησε μέχρι το τέλος κι έφτασε στο 97-84.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Φίλιππος μπήκε μαχητικά αλλά οι γηπεδούχοι πήραν το πάνω χέρι και προηγήθηκαν με 26-20 στο 10'. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πολύ άσχημο για τον Φίλιππο. Ο Προμηθέας βρήκε ρυθμό, εκμεταλλεύτηκε τις Βεροιώτικες αδυναμίες και προηγήθηκε με 39-26 στο 16', 44-31 στο 17' και 56-41 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν σταθερά το προβάδισμα με διαφορά ασφαλείας και δεν απειλήθηκαν από τον Φίλιππο. Προηγήθηκαν με 64-52 στο 25', 76-65 στο 30', 86-75 στο 35' και 97-84 στο τέλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-20, 56-41, 76-65, 97-84

Διαιτητές: Μητσόπουλος-Ζακεστίδης-Μηλαπίδης

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Νοέας, Κουμπούρας 2, Γιαννικόπουλος 8, Χαμηλός, Πέττας 26 (2), Γερομιχάλος 11, Πέτροβιτς 2, Τσάμης 11 (1), Αλίχοντζιτς 14, Σκούφης 11 (3), Πάνος 12, Κυριλής.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας ): Τόζιος 17 (1), Οικονομόπουλος 23 (2), Δεληγεώργης 14 (1), Ότοβιτς 10 (1), Ναούμης 12 (2), Σαμαράς 8, Τριχόπουλος, Τόκας, Πεχλιβάνος.