Ένα ημίχρονο άντεξε στην Κύμη ο Φίλιππος

Ένα ημίχρονο άντεξε στην Κύμη ο Φίλιππος. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν στα ίσια τους γηπεδούχους στο πρώτο εικοσάλεπτο αλλά «κλάταραν» στην επανάληψη κι έχασαν εύκολα με 81-53.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Φίλιππος προηγήθηκε με 2-7 αλλά η Κύμη γρήγορα απάντησε και με σερί 8-0 πέρασε με 10-7. Παρά την αντίδραση των γηπεδούχων, ο Φίλιππος μπήκε πάλι μπροστά στο σκορ με 13-17 κι έκλεισε το δεκάλεπτο με 18-22. Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη του ματς και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Φίλιππος διατήρησε στο μισά δεκάλεπτο το προβάδισμα (24-27 στο 14’) αλλά η Κύμη αντέδρασε και με μικρό ξέσπασμα προηγήθηκε με 34-29 στο 18’ κι έκλεισε το ημίχρονο με 38-34.

Το ματς κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Φίλιππος με λίγες λύσεις δεν άντεξε στον ρυθμό των γηπεδούχων κι έχασε την επαφή με το σκορ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκε με 51-39’ στο 26’, 55-39 στο 28’ κι έκλεισαν το δεκάλεπτο με 62-42.
Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Δεκάλεπτα: 18-22, 38-34, 62-42, 81-53

Διαιτητές: Μπίκας-Μαλαμάς-Ζακεστίδης

ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Τουντζιαράκης 2, Μιλόσεβιτς 14 (1), Σέττος, Κακιούζης 12, Παπαντωνίου 3 (1), Καρινιάουσκας 10 (1), Αράπης 5 (1), Σιγκούνας 12 (1), Γκιζόγιαννης 11 (3), Κωνσταντακόπουλος 2, Ψαθάς 6, Λόλας 4.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας): Τόζιος 11, Τόκας Α., Τόκας Π., Κυριακού, Δεληγιώργης 6 (1), Ναούμης 17 (5), Κασαμπαλής 12, Σαμαράς 6, Πεχλιβάνος, Σιδηρόπουλος 1.