Έκαμψε την αντίσταση του Ηρακλή ο Φίλιππος

filippos georgoudia

Με νίκη ξεκινησε το πρωτάθλημα ο Φίλιππος. Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα με ανατροπή στο φινάλε επικράτησε με 68-66 του Ηρακλή σε ένα πολύ αμφίρροπο παιχνίδι.

Στο πρώτο μέρος το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αμφίρροπο. Ο Ηρακλής είχε ένα μικρό προβάδισμα (8-12 στο 7’) αλλά ο Φίλιππος δεν έμεινε κοντά στο σκορ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα πήραν το πάνω χέρι, ισοφάρισαν και προηγήθηκαν με 30-25 στο 15’ και 37-34 στο 20’.

Στο δεύτερο μέρος, ο Φίλιππος διατήρησε το προβάδισμα σχεδόν σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο αλλά ο Ηρακλής ισορρόπησε και έφερε το ματς στα ίσια με την λήξη του δεκαλέπτου (51-51). Στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο, το ματς ήταν ντέρμπι. Οι φιλοξενούμενοι όμως πέρασαν με 57-60 στο 37’ και 59-63 στο 38’.Ο Φίλιππος επέστρεψε στο ματς στο τελευταίο λεπτό (64-66) και με δυο καλάθια στα τελευταία δευτερόλεπτα πήρε τη νίκη με 68-66. Συγκεκριμένα, το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία τρία δευτερόλεπτα όταν ο 22χρονος φόργουορντ Αποστόλης Ναούμης μετά από δικό του κλέψιμο, έφυγε στον αιφνιδιασμό και πέτυχε το νικητήριο καλάθι. Στα 13'' είχε ισοφαρίσει με δυο βολές σε 66-66.

Δεκάλεπτα: 14-16, 37-34, 51-51, 68-66

Διαιτητές: Δεσλής - Ξενικάκης - Παγώνης

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΣΑΣ ( Γκίμας): Σαμαράς 3 (1), Κασαμπαλής 10, Δεληγιώργης 13 (1), Ποταμόπουλος, Τόκας Γ., Τόκας Α., Σιδηρόπουλος, Ναούμης 14 (2), Τριχόπουλος 7 (1), Κυριακου, Τόζιος 21 (1), Πεχλιβάνος.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Πέρκος): Ντι Νούνο 15 (3), Γ. Αποστολίδης 12 (2), Α. Αποστολίδης12 (4), Μπένας 4, Δέσπος 11, Κοθράς Καραγκιολίδης 2, Γκιουλέκας 8 (2), Μουρατίδης 2, Κοντόπουλος, Σταματογιάννης.