Logo

Ο Κώστας Γκελαούζος νικητής στον 7ο Φιλίππειο Δρόμο (φωτογραφίες, βίντεο)

Με νικητή τον Κώστα Γκελαούζο, ο οποίος έκανε και ρεκόρ διαδρομής (έσπασε το 49'13'' του Σταμούλη, κάνοντας 48'42''), πραγματοποίηθηκε με επιτυχία και φέτος ο 7ος Φιλίππειος Δρόμος. Ο Γκελαούζος, ήταν ο νικητής και στον Μαραθώνιο Αθηνών και για την διάκρισή του αυτή, τιμήθηκε από τους διοργανωτές. Στην διαδρομή συμμετείχαν 604 αθλητές και αθλήτριες και ο αγώνας ολοκληρώθηκε χωρίς προβλήματα.

Την δεύτερη θέση στην γενική κατάταξη κατέλαβε ο Κωνσταντίνος Πανταζής και την τρίτη, ο Δημήτρης Λιατήφης. Στον αγώνα συμμετείχε εκτός συναγωνισμού ο Παναγιώτης Καρΐσκος (τρίτος στον Μαραθώνιο Αθηνών), νικητής των 5χλμ του Σαββάτου και τερμάτισε αμέσως μετά τον Γκελαούζο.

Πρώτος Βεροιώτης αθλητής που τερμάτισε ήταν ο Γιάννης Παπαγεωργόπουλος , 8ος στην Γενική Κατάταξη (αθλητής του Συλλόγου Δρομέων Βέροιας και Sports Training Karagiannis)

Πρώτη γυναίκα που τερμάτισε ήταν η Βασιλική Καραγεωργάκη (11η στην γενική κατάξη) με δεύτερη την Ζωή Μπέτα και τρίτη την Δήμητρα Ζλάτκου (δείτε στιγμιότυπα από τον τερματισμό των αθλητών)