Άγγιξε την ανατροπή αλλά έχασε στις λεπτομέρειες από τον Φαίακα ο Φίλιππος

Στις λεπτομέρειες έχασε από τον Φαίακα στην Βέροια ο Φίλιππος. Παρότι οι φιλοξενούμενοι είχαν στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού το πάνω χέρι, ο Φίλιππος έφτασε στην ισοφάριση δυο λεπτά πριν το φινάλε αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή κι έχασε με 28-29.

Ο Φαίακας πήρε ένα προβάδισμα τριών τερμάτων στο πρώτο μέρος και παρά την προσπάθεια του Φιλίππου να φέρει το ματς στα ίσια, κράτησε το προβάδισμά του και έκλεισε το ημίχρονο με 15-17.

Στο δεύτερο μέρος, ο Φαίακας πήρε ένα προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων αλλά ο Φίλιππος δεν το έβαλε κάτω. Μείωσε το σκορ και στο 58' ισοφάρισε με τον Φιλόσογλου (28-28). Ο Καλλιαρίδης απόκρουσε πέναλτι της φιλοξενούμενης ομάδας αλλά ο Φίλιππος δεν πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Φαίακας σκόραρε με τον Δελή και το 28-29 έμεινε μέχρι το τέλος.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-6, 7-8, 10-11, 11-14, 15-17 (ημχ.) 17-20, 19-22, 21-26, 23-27, 27-27, 28-29

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ: Χατζηαντωνόλγου, Κακαφίκας, Λυκοστράτης, Χουδαβερδόγλου, Τζίνεβης 1, Μηλόπουλος, Κορωνάς, Καλλιαρίδης, Πιστόλας 1, Φιλόσογλου 3, Στανκίδης, Παπαδόπουλος 4, Νικολαΐδης 4, Τζωρτζίνης 3, Καραγκιοζόπουλος 9, Παπαγιάννης 3.

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Νίκος Ριγανάς): Κοτσέσκοφ, Δούγιας 6, Δέσπος 1, Κουλούρης, Γιαβασίδης 2, Σκουρτάι, Γεωργαλής, Χερουβείμ 6, Δελλής 6, Όντσεφ 3, Βλαχόπουλος, Χάλαρης, Γιαννακόπουλος 4, Καραγκιοζίδης, Κόντης, Νάστος.