Βήμα παραμονής έκανε ο Φίλιππος (φωτογραφίες)

Το πρώτο βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία έκανε ο Φίλιππος. Στον πρώτο αγώνα πλέι άουτ, κέρδισε στην Βέροια τον Άρη Νικαίας με 26-19 και χρειάζεται μια ακόμη νίκη για να δώσει ένα τέρμα στην διαδικασία των πλέι άουτ. Αγωνιστικά, μετά το 20λπτο ο Φίλιππος έλεγξε το παιχνίδι, δημιούργησε ένα προβάδισμα 5-6 τερμάτων το οποίο συντήρησε μέχρι το τέλος.

Το ματς ξεκίνησε με κοντρόλ ρυθμό και πολύ δύναμη στις άμυνες. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο εικοσάλεπτο και πήγε γκολ - γκολ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους όμως, ο Φίλιππος εγκλώβισε τον αντίπαλο, για εννέα λεπτά τον κράτησε χωρίς γκολ και βρίσκοντας ευκολότερα τον δρόμο προς τα δίχτυα μετέτρεψε το 8-7 του 21' σε 13-7 στο ημίχρονο.

Ο Φίλιππος διατήρησε τον έλεγχο και στο δεύτερο ημίχρονο. Με τον αέρα της διαφοράς που δημιούργησε στο πρώτο μέρος, διατήρησε το προβάδισμά του και προηγήθηκε με 14-7 στο 31' και 19-13 στο 42'. Από εκεί και μετά οι Βεροιώτες αντιμετώπισαν πρόβλημα στο σκοράρισμα και ο Άρης Νικαίας "ροκάνισε" την διαφορά και μείωσε 20-18 στο 52'. Την λύση στην Βεροιώτικη δυστοκία έδωσε ο Παντελίδης με τέρμα από δύσκολη θέση και έγραψε το 21-18. Ακολούθησε τέρμα του Τσίμπουλα που ανέβασε το σκορ στο 22-18 ενώ απόκρουση πέναλτι του Κορωνά και βολίδα του Κωστακίδη έγραψαν το 23-18 στο 55'. Ο Άρης προσπάθησε να μειώσει όμως μια νέα απόκρουση πέναλτι, του Καλλιαρίδη κι ένα τέρμα του Παντελίδη στον αιφνιδιασμό διαμόρφωσαν το σκορ στο 24-19 στο 58'. Εκεί τελείωσαν όλα.

Πεντάλεπτα: 0-0, 3-2, 4-5, 8-7, 10-7, 13-7 (ημ), 16-10, 18-13, 19-15, 20-17, 23-18, 26-19

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Παυλίδης) Τζίμπουλας 1, Ταραμονλής, Παντελίδης 4, Τάσκοβιτς 2, Λιακόπουλος, Καλλιαρίδης, Τριανταφυλλίδης, Κωστακίδης 5, Αποστολίδης 5, Κουκουτσίδης 1, Δάσκαλος, Κορωνάς Θ. 1, Φιλόσογλου 2, Παπαδόπουλος 4, Τζωρτζίνης 1, Χατζημασούρας.

ΑΡΗΣ: (Μελετάκος) Λαδάκης 5, Αθανασίου 5, Βλάχος, Μελετάκος 3, Γρηγοράκης, Μουλιάτος, Γρηγοράκης Δ. 4, Ασβεστάς 1, Παπαδόπουλος, Ταυλαρίδης, Χάρμπας, Μιμίκος, Χουρσουντιάν, Χαραλάμπους 1, Αμανατίδης, Βλαχοθανάσης.

Διαιτητές: Νάσκος, Χαρίτσος, Δίλεπτες: 5/8, κόκκινες: Μιμίκος (51' τρίτη δίλεπτη), πέναλτι: 4/5, 4/6

* Στο ημίχρονο τιμήθηκε ο γιατρός Στέργιος Παπαδημητρίου για την ιατρική υποστήριξή του στα τμήματα του Φιλίππου.

* Στο ημίχρονο τιμήθηκε και η ομάδα χιπ χοπ του Φιλίππου που εξασφάλισε την συμμετοχή της στο παγκόσμιο πρωτάθλημα.

* Για τους όσους παρακολούθησαν το ματς και είδαν στο χρονόμετρο τελικό σκορ 26-20 και στο ρεπορτάζ 26-19, να σημειώσουμε ότι εκ παραδρομής από την γραμματεία μπήκε ένα γκολ παραπάνω στους φιλοξενούμενους και μετά το τέλος του ματς, διορθώθηκε στο φύλλο αγώνος από τους διατητές. Έτσι το 26-20 του πίνακα έγινε  26-19 όμως ήταν το σωστό.

{jlex}flickr:72157704666463162{/jlex}