ΕΚΑΣΚΕΜ: Νίκες για ΑΟΚ, Άθλο, ήττες για Αλεξάνδρεια, Ζαφειράκη

Με τα ματς της 12ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Α' ΕΚΑΣΚΕΜ. Ο ΑΟΚ συνέχισε το νικηφόρο σερί του κερδίζοντας εύκολα τους Πάνθηρες. Ο Άθλος Αλεξάνδρειας επικράτησε του Βαφύρα ενώ η Αλεξάνδρεια έχασε στα Γιαννιτσά από τους Ικάρους. Την ήττα γνώρισε στην Πιερία και ο Ζαφειράκης.

Ο ΑΟΚ

Ο ΑΟΚ επικράτησε άνετα των Πανθήρων με 78-43 στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Βέροιας Δημήτριος Βικέλας.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους Πάνθηρες να παρουσιάζονται άκρως ανταγωνιστικοί και η ολοκλήρωση της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στους δεκατέσσερις πόντους.

Στην συνέχεια ο πρωτοπόρος και αήττητος ΑΟΚ Βέροιας, με δεδομένη τη διαφορά ποιότητας κι εμπειρίας σε σχέση με τους αντιπάλους του, επέβαλε το ρυθμό του και διεύρυνε συνεχώς το προβάδισμά του φτάνοντας στη δωδέκατη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες με το τελικό 78-43.

Διαιτητές: Παπαγερίδης – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 14-14, 36-24, 60-37, 78-43.

ΑΟΚ Βέροιας (Τριχόπουλος): Καραθανάσης 4, Γκίτκος 11 (1), Ασλανίδης 5 (1), Αβραμίδης, Ιωαννίδης 11, Κασαμπαλής 4, Τριχόπουλος, Χρήστου 10 (2), Χαραλαμπίδης 33 (3).

Πάνθηρες (Χρυσίδης): Καζαντζανίδης, Μουρίκας, Κωνσταντόπουλος 14, Ιορδανίδης 8, Αδαμόπουλος 5, Κιρκιντζώτης 11, Σπαθάρας 4, Κουτσικάς 1, Τερζίδης.

Ο Άθλος Αλεξάνδρειας

Ο Άθλος Αλεξάνδρειας κέρδισε τον Βαφύρα με 82-71 στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Μελίκης.

Ιδιαίτερα παραγωγικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Βαφύρα να είναι η ομάδα που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε με 18-23.

Ανάλογη ήταν εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με τη διαφορά ότι ο Άθλος Αλεξάνδρειας ήταν αυτός που κατάφερε να σκοράρει περισσότερο και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου όντας ισόπαλες στους σαράντα έναν πόντους.

Και στο τρίτο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, σημειώνοντας είκοσι τέσσερις πόντους και εδραίωσε το προβάδισμά του με το σκορ να διαμορφώνεται σε 65-57.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Πιερίας ισορρόπησε μεν το παιχνίδι, ωστόσο ο Άθλος Αλεξάνδρειας διαχειρίστηκε το προβάδισμά του κι έφτασε στην τελική επικράτηση με 82-71.

Διαιτητές: Ντόγκας – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 18-23, 41-41, 65-57, 82-71.

ΑΣ Άθλος Αλεξάνδρειας (Αγγέλης): Μούτσα 11 (3), Τακουτής 6 (1), Σιτσάνης 13, Παπαγεωργίου, Γιαμπατζίδης 5, Χαριτόπουλος 7 (1), Στακτάρης, Τσαρούχας 15 (1), Μηντζαρίδης 16, Ντάμτσης 6, Παπαζήσης 3 (1).

ΓΑΣ Βαφύρας Δίου (Σαραπτσής): Ζιώγας 2, Τζιώλης 2, Ευαγγελόπουλος 28 (3), Γερονάτσιος, Σιώκας, Λαγαμτζής 8, Τσιμήτρης 2, Στεφάνου 5 (1), Ντακαρέλας 2, Στεφανίδης 22 (1).

Ο Ζαφειράκης

Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 60-58 του Ζαφειράκη Νάουσας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης.

Σε μία αναμέτρηση η οποία κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων από το πρώτο έως και το τελευταίο, κυριολεκτικά, δευτερόλεπτο, με το προβάδισμα να αλλάζει πλευρά έντεκα συνολικά φορές και άλλες οκτώ να βρίσκονται οι δύο ομάδες ισόπαλες η ΑΓΕ Πιερίας κατάφερε να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα στην εκπνοή και να δώσει τέλος στο αρνητικό σερί των τριών ηττών, καθώς είχε να νικήσει από τις 14 Δεκεμβρίου, όταν επικράτησε της ΚουΠα Κιλκίς με 79-66.

Ο Ζαφειράκης Νάουσας προηγήθηκε με 0-4 στα πρώτα πενήντα τρία δευτερόλεπτα, με την ΑΓΕ Πιερίας να περνά για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 2’ 50” με 9-6 και τη διαφορά να φτάνει στους πέντε πόντους (11-6) είκοσι δευτερόλεπτα αργότερα. Ο φιλοξενούμενος ανέκτησε το προβάδισμα χάρη σε ένα σερί έξι πόντων (11-12) στο 6’ 30” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη γηπεδούχο να προηγείται με 18-16.

Η ομάδα της Κατερίνης διατήρησε το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου, με τη διαφορά να φτάνει στους επτά πόντους (29-22) στο 17’ 19” και το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 31-25.

Ενενήντα ένα δευτερόλεπτα χρειάστηκαν στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι παίκτες του Νίκου Τούφα για να εξουδετερώσουν το προβάδισμα της ΑΓΕ Πιερίας, ισοφαρίζοντάς την στους τριάντα έναν πόντους, ωστόσο ένα σερί πέντε πόντων της γηπεδούχου επανάφερε τη διαφορά στους πέντε (38-33) στο 13’ 48”. Η ομάδα της Ημαθίας μείωσε τη διαφορά στην ελάχιστή τιμή (38-37) στο 24’ 32” και κατάφερε να περάσει ξανά μπροστά 44” πριν την εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου με 43-46.

Ο Ζαφειράκης Νάουσας διατήρησε το προβάδισμά του στο τέταρτο δεκάλεπτο και 2’ 16” πριν την εκπνοή είχε προβάδισμα έξι πόντων (51-57), με τους παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου να σημειώνουν επτά αναπάντητους πόντους ανακτώντας το προβάδισμα με 58-57 24,7” πριν το τέλος. Στα 6,8” ο Ζαφειράκης Νάουσας ισοφάρισε στους πενήντα οκτώ πόντους, ωστόσο ο Βαφόπουλος έδωσε τη νίκη στην ΑΓΕ Πιερίας με 60-58 ευστοχώντας σε νεκρό χρόνο.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Χρυσάφης Στ.

Δεκάλεπτα: 18-16, 31-25, 43-46, 60-58.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Σαμακοβλής, Μωυσίδης 21 (4), Βαϊτσόπουλος 3, Παπαδόπουλος 1, Καρατόλιος 1, Γκαβοτάσιος 6 (1), Βαφόπουλος 16, Τριγώνης Λεοντάρης, Αποστόλου, Κουρκούτας 12, Γαβαλάς, Ζαπαντιώτης.

ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Βάιγκαντ 6, Τσίλης, Ζιάνης, Βαδόλας, Νικολαΐδης 1, Τούφας 16 (1), Σιδηρόπουλος 14, Πουρλίδας, Δίντσης 14 (3), Ζέφυρος 4, Πράπας 3, Δημητρίου.

Η Αλεξάνδρεια

Οι Ίκαροι Γιαννιτσών Rolloplast επικράτησαν με 100-48 του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Ίκαροι Γιαννιτσών Rolloplast μπήκαν αποφασιστικά στην αναμέτρηση κι εκμεταλλευόμενοι στο έπακρο τις ελλείψεις του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 32-17.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου με τη διαφορά να εκτοξεύεται και το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 60-28 υπέρ των γηπεδούχων.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με το φιλοξενούμενο να καταφέρνει να διατηρήσει σε σταθερά επίπεδα τη διαφορά και το σκορ να διαμορφώνεται σε 80-45.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι συνέχισαν οι Ίκαροι Γιαννιτσών Rolloplast και στο τέταρτο δεκάλεπτο κι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 100-48.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Παπαγεωργίου.

Δεκάλεπτα: 32-17, 60-28, 80-45, 100-48.

ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών Rolloplast (Καραμιχάλης): Οξούζης, Μυζίου 9 (1), Αθαναηλίδης 21 (1), Σπόντης 20 (4), Ελευθεριάδης 8, Μπογδάνης 19 (5), Πετρίδης 7, Ακριτίδης 13, Ουστάλλι 3 (1).

ΓΑΣ Αλεξάνδρεια (Τσάτσας): Κυριακού 2, Οικονομόπουλος 2, Πουαρίδης 2, Τζιντζόγλου 2, Πρόιος Δ., Χρυσικός 2, Παντοφλίδης 13 (1), Παπαδόπουλος, Μπαλτάς, Καρκάρας 23, Πρόιος Α. 2, Μουλγκέτσι.