Έχασε από τον Ολυμπιακό στο Μακροχώρι ο Φίλιππος (φωτογραφίες)

Εντός έδρας ήττα γνώρισε από τον Ολυμπιακό στην Βέροια ο Φίλιππος. Στο εξ αναβολής παιχνίδι της 18ης αγωνιστικής, οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν με 70-85.

Αγωνιστικά, μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός επέβαλε τον ρυθμό του και ξέφυγε στο σκορ. Προηγήθηκε με 34-48 στο ημίχρονο, έχοντας περισσότερες λύσεις στην επίθεση. Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο και δεν επέτρεψε στον Φίλιππο, παρά τις προσπάθειες της Βεροιώτικης ομάδας, να επιστρέψει στην διεκδίκηση του ματς.

Διαιτητές: Λόρτος-Τζιοπάνος Ν.-Λουλουδιάδης (Μελανίδης)

Δεκάλεπτα: 22-21, 34-48, 57-69, 70-85

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Τσούκας, Τσεσμετζίδης, Φυλάκης, Βαλλιός, Τσιακλαγκάνος, Ελευθεριάδης 11. Κορθάς 23 (2), Παραπούρας 7 (1), Καντάρκος, Ποταμόπουλος Φιλιππόπουλος 4, Ντρεκάλοβιτς 25.

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Νικολαΐδης 4, Πετρόπουλος 9 (3), Μωραΐτης, Νοέας 12 (1), Κολοβέρος, Καμπούρης, Οικονόμου, Τζόλος 7, Αρσενόπουλος 10, Χρηστίδης 14, Μελισσαράτος 23, Νίκου 6 (1).

1. Χαρίλαος Τρικούπης 35 (17-1)
2. Διαγόρας Δρυοπιδέων 31 (13-5)
3. Απόλλων Πάτρας 29 (11-7)
4. Ψυχικό 29 (11-7)