Δύσκολη νίκη του ΑΟΚ επί του Εύαθλου (φωτογραφίες)

Τη νίκη με 58-49 σημείωσε επί του Εύαθλου ο ΑΟΚ Βέροιας. Οι Βεροιώτες αν και άστοχοι, έλεγξαν το ματς στο μεγαλύτερο μέρος του και έχοντας το πάνω χέρι στο σκορ έφθασαν στη νίκη.

Το πρώτο μέρος ήταν κακό. Οι δυο ομάδες ήταν άστοχες και το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα. Ο ΑΟΚ είχε ένα ξέσπασμα στο δεύτερο δεκάλεπτο και μετέτρεψε το 10-11 σε 20-11 στο 17' αλλά στο τελευταίο τρίλεπτο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις και με τρίποντο στο φινάλε μείωσαν σε 23-22.

Ο ΑΟΚ πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ, στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου (30-24 στο 24") αλλά δεν μπόρεσε να διευρύνει το προβάδιασμά του. Ο Εύαθλος απάντησε και μείωσε σε 30-29 στο 25' και πέρασε με 32-34 στο 27'.

Ο ΑΟΚ πήρε πάλι το πάνω χέρι στο τελευταίο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 46-40 στο 34' αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 48-47. Με τάπα του Κασαμπαλή στην άμυνα και τρίποντο του Μαυρίδη ο ΑΟΚ προηγήθηκε με 51-47 στο 37'. Οι γηπεδούχοι διεύρυναν το προβάδισμά τους ένα λεπτό πριν του τέλος (55-49). Ο Κασαμπαλής με καλάθι και φάουλ έγραψε το 58-49, τριάντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος και έδωσε έναν πιο πανηγυρικό χαρακτήρα στη νίκη της ομάδας του.

Δεκάλεπτα: 10-9, 23-22, 38-40, 58-49

Διαιτητές: Γαζέτας, Τζιοπάνος

ΑΟΚ: (Ηλιάδης) Τρομπούκης, Καραθανάσης, Στοΐτσης 10 (2), Γκανάς, Βλάχος 11 (2), Μαυρίδης 15 (3), Καραδήσογλου 2, Κασαμπαλής 9, Ιωαννίδης, Χατζηλαμπρινός 9, Χαραλαμπίδης.

ΕΥΑΘΛΟΣ: (Παπαδόπουλος) Παπαδόπουλος 9 (2), Ημερίδης (17 (1), Μαρκόπουλος, Αθανασίου, Γιαμπατζίδης, Γκαντίδης 8 (2), Ζωιτσούδης, Τζελέκης 4, Σιδηρόπουλος 5, Κουτούλας (2)

{jlex}flickr:72157702244310721{/jlex}