proteas

novart veria

ena

Σεμινάριο παραδοσιακών χορών το Νοέμβρη στην Βέροια

Σεμινάριο παραδοσιακών χορών θα πραγματοποιηθεί στην Βέροια. Θα γίνει το Σαββατοκύριακο 4-5 Νοεμβρίου (ώρα έναρξης 9 π.μ.) στο ξενοδοχείο Αιγές Μέλαθρον.

Περιοχές που θα διδαχθούν στο 8ο Σεμινάριο παραδοσιακού χορού.

• Κοζάνη: Χοροί και τραγούδια των επαρχιών Εορδαίας, Κοζάνης, Βελβεντού και Σερβίων Ν. Κοζάνης.
Εισήγηση- Διδασκαλία: Γκόγκος Γιάννης – Στογιάννης Λεωνίδας.

• Θεσ/νίκη: Χοροί και τραγούδια των χωριών περιοχής Θεσ/νίκης: Κύμινα, Χαλάστρα, Βαλμάδα, Νεοχωρούδα, Πεντάλοφος, Άσσηρος, Δρυμός και Μελισσοχώρι .
Εισήγηση - Διδασκαλία: Καψάλης Γιώργος.

• Δωδεκάνησα: Χοροί και τραγούδια των νήσων Καρπάθου, Ρόδου, Κάσου και Χάλκης Δωδεκανήσου.
Εισήγηση – Διδασκαλία: Λεντάκης Γιάννης.

• Βωβούσα: Η χορευτική παράδοση της Βωβούσας Ν. Ιωαννίνων.
Εισήγηση- Διδασκαλία: Ράπτης Βασίλης.

Το σεμινάριο περιλαμβάνει διδασκαλία χορών και τραγουδιών όπως προέκυψαν από επιτόπια έρευνα των εισηγητών, αναφορές σε πανηγύρια, έθιμα, δρώμενα, μουσική και τραγούδια.

Επιπλέον η διδασκαλία των περιοχών Δωδεκανήσου και Βοβούσας θα γίνει με συνοδεία παραδοσιακών οργάνων των αντίστοιχων περιοχών.

Στους συμμετέχοντες θα χορηγηθεί φάκελος με τις εισηγήσεις και τη μουσική της κάθε περιοχής καθώς επίσης και βεβαίωση συμμετοχής.

Στο πλαίσιο του σεμιναρίου και συγκεκριμένα το Σάββατο 4 Νοεμβρίου 2017 θα πραγματοποιηθεί γλέντι σε αίθουσα του ξενοδοχείου “Αιγές Μέλαθρον” με τη συμμετοχή των παρακάτω μουσικών:

ΜΟΥΣΙΚΑ ΣΧΗΜΑΤΑ
Θες/νίκη - Κοζάνη
1) Κλαρίνο: Δημήτρης Παράσχος
2) Τρομπέτα: Θοδωρής Σιταράς
3) Τραγούδι: Θωμάς Γρηγορόπουλος
4) Ακορντεόν: Παύλος Πιπιλιάρης
5) Βιολί: Γιάννης Πούλιος
6) Κρουστά: Αντώνης Παπαδόπουλος.

Δωδεκάνησα
1) Λύρα : Χασαπαλαδάκης Ανδριανός
2) Λαούτο: Γιάννης Λεντάκης
3) Τραγούδι: Χασαπαλαδάκης Ανδριανός

Βοβούσα
1) Κλαρίνο: Δημήτρης Παράσχος
2) Βιολί: Γιάννης Πούλιος
3) Τραγούδι: Θωμάς Γρηγορόπουλος
4) Ακορντεόν: Παύλος Πιπιλιάρης
5) Κρουστά: Αντώνης Παπαδόπουλος

Για πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής μπορείτε να απευθυνθείτε στους: Αθανάσιος Σταυρίδης 6977407086, Ιωάννης Τσιρογιάννης 6948504262, Παναγιώτης Σιστάκος 6989490776
Facebook: Sakis Stavridis, Ioannis Tsirogiannis, Panos Sistakos

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ

ΣΑΒΒΑΤΟ 4 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2017

09.00 – 09.30: ΕΓΓΡΑΦΕΣ – ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΦΑΚΕΛΟΥ
09.30 - 11.30: ΚΟΖΑΝΗ
11.30 – 11.45: ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
11.45 - 14.00: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
14.00 – 16.00: ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
16.00 – 18.00: ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ
17.30 – 17.45: ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
17.45 - 20.30: ΒΟΒΟΥΣΑ
21.30 : ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΓΛΕΝΤΙ

ΚΥΡΙΑΚΗ 5 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2017

09.30 – 11.30: ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ
11.30 – 11.40: ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
11.40 - 13.40: ΒΟΒΟΥΣΑ
13.45 – 15.45: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
15.45 - 17.45: ΚΟΖΑΝΗ

ΣΥΖΗΤΗΣΗ – ΑΠΟΝΟΜΗ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ

giannopoulos

access

didactica

sidiropoulos