Άνετα στην Δράμα ο Φίλιππος

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς. Προηγήθηκαν με 6-3 στο 13’ αλλά ο Φίλιππος αντέδρασε, και με σερί 1-7 ισοφάρισε στο 22’ με τον Γρηγοριάδη (7-7) και πέρασε με 7-10 στο 25’ με γκολ του Σεϊρεκίδη. Στα τελευταία πέντε λεπτά του πρώτου μέρους, ο Φίλιππος συντήρησε το προβάδισμά του και έκλεισε το ημίχρονο με 10-12.

Παρά την πίεση της Δράμας, ο Φίλιππος διατήρησε το προβάδισμα και στο δεύτερο μέρος και στο 45’ προηγήθηκε με 17-20 με γκολ του Σεϊρεκίδη. Από εκεί μετά ο Φίλιππος κυριάρχησε στο γήπεδο. Στα επόμενα δέκα λεπτά, οι Βεροιώτες πέτυχαν ένα σερί 1-8 και ανέβασε την διαφορά στο δέκα γκολ (18-28) στο 54’. Έτσι έφυγαν από την Δράμα με μια άνετη επικράτηση.

Διαιτητές: Νάσκος, Χαρίτος

Πεντάλεπτα: 2-0, 5-2, 6-3, 7-6, 7-10, 10-12 (ημ) 13-14, 15-17, 17-20, 18-26, 18-28, 19-29.

ΓΣ ΔΡΑΜΑ 1986 (Σάκης Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Μπέτζιος, Γεμμέτσος, Χαϊτίδης, Κοτσαμαρίκογλου, Κουρτίδης 1, Τουνγκελίδης 11, Τσιτσίγκος, Θωμίδης 3, Μαλαμίδης, Κοβογλανίδης 3, Κουρουτζίδης, Γιαννακόπουλος, Φραγκουλης 1, Παγωνίδης, Στρατηγέλης.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Θεόδωρος Παυλίδης): Ευαγγελόπουλος, Ζλατάνος, Ψωμιάδης, Ζευγαρόπουλος 2, Τριανταφυλλίδης Δ., Μπαλτατζής, Χαραλαμπίδης 3, Τζιμπούλας, Σεϊρεκίδης 7, Κωστακίδης 7, Αποστολίδης 4, Ασρενασβίλι 4, Γρηγοριάδης 1, Παπαδόπουλος Σ. 1, Κουκουτσίδης, Τριανταφυλλίδης Α..

Δίλεπτα: 8-4, Πέναλτι: 0/0-0/0.