Λύγισε στο τέλος ο Φίλιππος

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια και καμία ομάδα δεν κατάφερε να προβάδισμα μεγαλύτερο τους ενός τέρματος.

Στο δεύτερο μέρος, ο Διομήδης αιφνιδίασε τον Φίλιππο και με ένα γρήγορο σερί 3-0, προηγήθηκε με 15-11 στο 32’. Οι Βεροιώτες απάντησαν γρήγορα και στο 36’ μείωσε με τον Αποστολίδη σε 15-14. Ο Διομήδης διατήρησε το προβάδισμα και με τον Ταουσάνη ξέφυγε εκ νέου με 17-14 στο 41’ και 20-16 με τον Αργυρού στο 47’. Ο Φίλιππος προσπάθησε να επιστρέψει και πλησίασε σε 21-19 με τον Σεϊρεκίδη στο 51’ και 21-20 με τον Αποστολίδη στο 56’. Ο Μούγιτς έδωσε την λύση στον Διομήδη κι έγραψε το 22-20. Ο Παπαδόπουλος έχασε πέναλτι στο 59’ και ο Διομήδης με τον Αργυρού έγραψε το 24-21 μισό λεπτό πριν το τέλος και «καθάρισε» το ματς για τον Διομήδη. Ο Φίλιππος μείωσε με τον Αρσενασβίλι και το ματς έληξε με 24-22.

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 1-2, 4-5, 6-7, 8-8, 12-11 (Ημίχρονο), 15-13, 16-14, 18-16, 21-18, 21-19, 24-22

ΑΟ ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Δεληγιάννης): Παπαντωνόπουλος, Ταουσάνης 1, Κρεμαστιώτης, Σμυρνιώτης, Αργυρού Χ. 2, Αργυρού Ιουλ. 7, Μούγιτς 5, Χειβιδόπουλος, Αϊβαλιώτης, Μάρκοβιτς 5, Μπεκιάρης, Χαντέλης, Τσατσάς, Άρσιτς, Γιόσμου 3, Δάσκαλος 1.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Παυλίδης): Ευαγγελόπουλος, Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος 3, Τριανταφυλλίδης, Μπαλτατζής, Παπαδόπουλος Α., Τσιμπούλας, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης, Σεϊρεκίδης 6, Φιλόσογλου, Κωστακίδης 4, Αποστολίδης 3, Ασρενασβίλι 3, Γρηγοριάδης 1, Παπαδόπουλος Σ. 2.

Διαιτητές: Βήτας-Σκλαβενίτης Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 5/5-1/2.